Putin: S’kemi asgjë me Finlandën dhe Suedinë, por zgjerimi i NATO-s është problem

schedule14:31 - 16 Maj, 2022

schedule 14:31 - 16 Maj, 2022

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk ka asnjë problem me Finlandën dhe Suedinë, por se zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në territorin e tyre do të kërkonte një reagim nga Moska.

Duke folur për zgjerimin e NATO-s në një samit të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia në kryeqytetin rus, ai thotë se është problem për Rusinë dhe është në interes të SHBA-së.

Lexo edhe: Finlanda dhe Suedia në NATO, Kremlini: S’kemi probleme me territoret tuaja, por po ju vëzhgojmë

Shefi i Kremlinit gjithashtu ka thënë se Rusia duhet t’i kushtojë vëmendje shtesë atyre që ai thotë se janë planet e NATO-s për të rritur ndikimin e saj global. /abcnews.al