Finlanda dhe Suedia në NATO, Kremlini: S’kemi probleme me territoret tuaja, por po ju vëzhgojmë

schedule13:54 - 16 Maj, 2022

schedule 13:54 - 16 Maj, 2022

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, është shprehur se Rusia po vëzhgon nga afër ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke shtuar se ai ishte i bindur se pranimi i tyre nuk do të forconte sigurinë e Evropës.

“Kjo është një çështje serioze, një çështje që ngre shqetësimin tonë dhe do ta ndjekim me shumë kujdes”, tha ai.

Peskov theksoi gjithashtu se në krahasim me Ukrainën, Rusia nuk kishte asnjë mosmarrëveshje territoriale me Finlandën apo Suedinë.

Më herët, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë tha se plani i Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake është një gabim që do të kishte pasoja të gjera.

“Ata nuk duhet të kenë iluzione se ne thjesht do t’i durojmë, dhe as Brukseli, Uashingtoni dhe kryeqytetet e tjera të NATO-s. Niveli i përgjithshëm i tensionit ushtarak do të rritet, parashikueshmëria në këtë sferë do të ulet,” tha Sergei Ryabkov për RIA Novosti.

Suedia pritet të marrë një vendim zyrtar për aplikimin e saj për t’u bashkuar me aleancën ushtarake sot. Parlamenti i vendit po debaton aktualisht ofertën e mundshme të anëtarësimit. Finlanda gjithashtu ka konfirmuar se do të aplikojë për t’u bashkuar me NATO-n. /abcnews.al