Putin për rastin Skripal: Dimë ku ndodhen dy autorët e akuzuar nga Londra

schedule21:01 - 12 September, 2018

schedule21:01 - 12 September, 2018

Presidenti rus, Vladimir Putin, thotë se është zbuluar vendndodhja e dy personave që akuzohen nga Britania se kanë kryer sulmin me Noviçok kundër ish-spiunit rus Sergej Skripal dhe të bijës. Megjthatë shefi i Kremlinit tha se ata nuk janë kriminelë.

Dy të dyshuarit në helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij janë civilë, jo kriminelë, thotë presidenti rus, Vladimir Putin. Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar i kanë identifikuar ata si Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, që mendohet të jenë oficerë të shërbimit të inteligjencës ushtarake të Rusisë, GRU.

Putin tha se qeveria e tij i kishte gjetur dy personat dhe shpresonte që ata të paraqiteshin së shpejti dhe të tregonin historinë e tyre. Skripal, 66 vjeç dhe Julia, 33 vjeç, u helmuan në Britani të Madhe në Mars me substancë kimike Novichok.

“Ne e dimë se kush janë ata, ne i kemi gjetur”, tha Putin në qytetin lindor të Vladivostok.

“Unë shpresoj se ata do të dorëzohen vetë dhe do të tregojnë gjithçka, kjo do të ishte më e mira për të gjithë. Nuk ka asgjë të veçantë, asgjë kriminale, unë ju siguroj. Ne do ta shohim këtë në të ardhmen e afërt”, shtoi ai.

Scotland Yard dhe Shërbimi i Prokurorisë së Mbretërisë së Britanisë thonë se ka prova të mjaftueshme për të akuzuar dy personat, për të cilët është zbuluar se kanë udhëtuar në Britani të Madhe nga Moska më 2 Mars me pasaporta ruse.

Dy ditë më vonë, policia thotë se spërkatën agjentin nervor, Novichok, në hyrjen e shtëpisë së Skripal në qytetin Wiltshire të Salisbury, përpara se të udhëtonin për në Rusi më vonë atë ditë.

Sekretari i Brendshëm i Mbretërisë së Bashkuar paralajmëroi të dyshuarit se do të arrestohen dhe gjykohen sapo të largohen nga Rusia. Kërkesa për ekstradim nuk funksionon me Moskën, pasi nuk pranon ekstradimin e qytetarëve të saj.

Megjithatë, një urdhër arresti evropian është lëshuar në rast se ata do të udhëtojnë për në BE. Ndërkohë, sulmi ndaj ish agjentit Skripal shkaktoi një përplasje të madhe diplomatike. Për këtë vende perëndimore dëbuan diplomatë të shumë rusë. Nga ana tjetër edhe Kremlini iu përgjigj me të njëjtën mënyrë./abcnews.al