Publikohet fotoja e Klodian Banes, që dyshohet se ekzekutoi Jurgen Kurtin

schedule18:59 - 29 Mars, 2019

schedule 18:59 - 29 Mars, 2019

Ky që po shihni në foto është Klodjan Bane, personi i cili dyshohet se ka ekzekutuar me armë zjarri Jurgen Kurtin, mbrëmjen e 18 marsit në Tiranë. Fotoja e 38-vjeçarit nga Patosi është e shpërndarë në të gjitha pikat e kalimit kufitar, për të bërë të mundur ndalimin e tij, nëse Klodian Bane do të përpiqet që të kalojë kufirin.

Duke iu referuar të dhënave të sistemit TIMS rezulton se 38-vjeçari Bane nuk ka dalë jashtë vendit, të paktën jo në mënyrë të ligjshme, pasi nuk përjashtohet mundësia që ai të jetë larguar nga Shqipëria me identitet të rremë.

Emri i Klodian Banes u zbulua për herë të parë gjatë dhënies së dëshmisë në polici, nga njëri prej të arrestuarve, Olsi Qalliaj. Ndërsa në pronësi të tij doli automjeti tip Benz, i cili është përdorur nga të dyshuarit e vrasjes së 26-vjeçarit Jurgen Kurti. Çdo lëvizje e Olsi Qalliajt, Elsi Leventin dhe Alesio Berberit është fiksuar nga kamerat e sigurisë, ndërsa janë zbardhur edhe mesazhet telefonike ku një person i kërkonte Leventit të ruante Kurtin.

Gjykata e Penale e Tiranës la këtë të enjte në burg tre të dyshuarit, por asnjë prej tyre nuk ka pranuar përfshirjen në ekzekutimin e Jurgen Kurtit, biznesmen, dhe menaxher i VIP-ave.

Në baze të hetimeve të deritanishme, dyshohet se ata kanë ndihmuar ekzekutorin në realizimin e krimit. Sipas provave, Leventi, Qalliaj djhe Berberi dyshohet ta kenë ndihmuar Klodian Banen me makinë, me gjetjen e armës, dhe me ndjekjen e Jurgen Kurtit prej dy javësh.

Klodian Bane dyshohet të jetë personi që e qëlloi për vdekje 26-vjeçarin Jurgen Kurti poshtë pallatit të tij në rrugën “Zef Jubani” në zonën e ish-bllokut teksa po shkonte në banesën ku jetonte me nënën e tij. /abcnews.al