Pse është e rëndësishme të hani kos përditë!

schedule16:40 - 14 Janar, 2021

schedule 16:40 - 14 Janar, 2021

Është sigurisht e mundur që ngrënia e më shumë kosi dhe fibra mund të ketë shumë përfitime të ndryshme shëndetësore. Kosi është i pasur me kalcium, vitamina B, vitaminë D dhe shumë lëndë të tjera ushqyese.

Studimet thonë që ngrënia e kosit dhe fibrave lidhet me një ulje të rrezikut të kancerit të mushkërive. Ata zbuluan se burrat dhe gratë që hanin kos çdo ditë, kishin një rrezik 19% më të ulët të kancerit të mushkërive. Gjithashtu kishin 17% më pak të ngjarë të zhvillonin kancer.

Nëse doni një jetë më të shëndetshme, duhet të shtoni si bonus në dietën tuaj, edhe kosin. Të gjithë e dimë që ndryshimet e vogla janë më të lehta për t’u bërë dhe kjo që sugjerojmë nuk do shumë përpjekje për t’u realizuar. Thjesht sigurohuni që të hani kos çdo ditë./e.b-abcnews.al