Pse duhet të pini qumësht para se të flini!

schedule22:39 - 21 Dhjetor, 2020

schedule 22:39 - 21 Dhjetor, 2020

Qumështi është një burim i shkëlqyer ushqyesish, është i shëndetshëm për kockat tuaja dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Për shembull, mund t’ju ​​ndihmojë të flini më shpejt, të keni një  gjumë të qetë pa u zgjuar në mes të natës dhe madje të humbni dhe peshë!

Më poshtë abcnews.al ju ka sjellë më specifikisht përfitimet që keni nëse pini një gotë qumësht para se të flini.

Qumështi ka përbërës që mund të përmirësojnë cilësinë tuaj të gjumit.

Disa studime mbi njerëz dhe kafshë kanë treguar se pirja e qumështit mund të çojë në një gjumë më të mirë. Qumështi përmban triptofan dhe melatonin, të cilat mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë më lehtë dhe më shpejt. Tryptofani luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës, e cila nga ana tjetër rrit disponimin tuaj, mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, dhe gjithashtu vepron si një pararendës për melatoninën.

Melatonina ndihmon në rregullimin e ritmit tuaj cirkadian dhe ju përgatit për gjumë. Hulumtimet kanë treguar se marrja e melatoninës dhe shtesave të triptofanit mund të zvogëlojë ankthin dhe depresionin që mund të përkeqësohen gjatë kohës së gjumit.

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave.

Nëse doni të shmangni zgjimin në mes të natës sepse stomaku juaj po gërvitet nga uria, provoni të pini qumësht para gjumit.

Mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë.

Nëse pirjen e qumështit e bëni rutinë, mund të humbni peshë. Cilësia e dobët e gjumit mund të bëjë që të vendosni kilogramë të tepërt, kështu që përmirësimi i tij duke pirë qumësht mund t’ju ndihmojë të ktheheni në peshën tuaj normale.

Mund të rrisë masën e muskujve të dobët.

Qumështi përmban proteina të quajtura kazeinë dhe hirrë. Disa studime kanë treguar se konsumimi i kazeinës dhe proteinave të hirrës në mbrëmje mund të rrisë sintezën e proteinave të muskujve brenda natës./e.b-abcnews.al