Protestat “anti-koronavirus” në Gjermani, në pranga të paktën 300 persona

schedule08:55 - 30 Gusht, 2020

schedule 08:55 - 30 Gusht, 2020

Policia në Berlin ka vënë në pranga të paktën 300 persona gjatë protestave kundër kufizimeve të vendosura nga qeveria gjermane për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Më shumë se 38.000 njerëz dolën në rrugët e Berlin për të protestuar paqësisht kundër këtyre masave.

Protestuesit u arrestuan në tubim pasi hodhën gurë dhe shishe.

“Për fat të keq nuk kishim mundësi tjetër,”- shkroi policia e Berlinit në Twitter, duke sqaruar se i kërkuan demonstruesve të shpërndahen por ata filluan të hidhnin gurë e shishe.

Protesta të ngjashme janë zhvilluar edhe në qytete të tjera evropiane, ku disa demonstrues e kanë quajtur virusin “mashtrim”.

Mijëra persona u mblodhën në Sheshin Trafalgar të Londrës për të protestuar kundër kufizimeve të koronavirusit dhe 5G.

Protesta të ngjashme janë mbajtur edhe në Paris, Vjenë dhe Zvicër. /abcnews.al/