Protesta/ Ministria e Arsimit: Pagat kaluan në llogaritë e pedagogëve

schedule16:29 - 12 Shkurt, 2018

schedule 16:29 - 12 Shkurt, 2018

Pas protestës së pedagogëve edhe paraditen e të hënës, Ministria e Arsimit ka njoftuar se pagat kaluan në llogaritë personale gjatë ditës së sotme.

Aktet nënligjore të ligjit të ri të arsimit të lartë, mungesa e të cilave u bë shkak për vonesën e krijuar në pagesën e pedagogëve dhe stafit akademik, sipas ministrisë do të miratohen së shpejti.

“Ligji i ri i Arsimit të Lartë është mundësi e re e zgjerimit të autonomisë financiare të universiteteve”, thuhet ne njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Ndërkohë, ministria thotë se beson se të gjitha energjitë dhe debate, të zhvillohet tek sfidat e rritjes së cilësisë, performancës, punësimi i të rinjve dhe akreditimi i programeve të studimit./abcnews.al