Propozohet lehtësimi i masave anti-COVID në Kosovë, hyjnë në fuqi të shtunën

schedule17:06 - 3 Shkurt, 2022

schedule 17:06 - 3 Shkurt, 2022

Kosova lehtëson masat anti-COVID duke nisur nga e shtuna. Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë është mbledhur sot për vlerësimin e situatës epidemiologjike dhe analizimin e vendosjes së masave të reja dhe në takim është vendosur që të lehtësohen masat e marra gjatë muajit janar.

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Rifat Latifi bëri të ditur se kanë rekomanduar lehtësim të masave ati-COVID, të cilët do të miratohen nesër dhe të shtunën do të hyjnë në fuqi.

Latifi ka treguar se ora policore do të fillojë nga ora 00:00 deri në ora 05:00, ndërsa gastronomia do të punojë deri në orën 23:00. Ndërsa, të gjithë ata që do të hyjnë në Kosovë duhet të dëshmojnë se kanë marrë dy doza të vaksinës.

Ata që kanë një dozë të vaksinës, duhet ta kenë edhe testin PCR. Po ashtu, maska pritet të hiqet në ambientet e jashtme dhe bizneset e fitnesit të hapen. Latifi bëri thirrje që çdo veprimtari, së cilës i janë lehtësuar masat, duhet që të pranojnë vetëm ata qytetarë që kanë dy doza të vaksinës. /abcnews.al