Pronari pushoi nga puna kolegët, gazetarët japin dorëheqjen

schedule13:29 - 21 Maj, 2019

schedule 13:29 - 21 Maj, 2019

11 gazetarë përfshirë dhe kryeredaktorin e redaksisë politike të së përditshmes ruse “Kommersant” kanë dhënë dorëheqjen në shenjë proteste. Pronari i të përditshmes, një oligark pranë presidentit Putin, kishte pushuar nga puna dy kolegë të tyre për një artikull kritik të shkruar për kryetaren e Senatit rus.

Në Moskë, pothuajse e gjithë redaksia politike e të përditshmes “Kommersant”, 11 gazetarë, përfshirë dhe kryeredaktorin, ka dhënë dorëheqjen. Arsyeja e gjestit të protestës ishte pushimi nga puna i kolegëve të tyre, korrespondentit Ivan Safronov dhe kolegut të tij Maxim Ivanov, për shkak të një artikulli kritik ndaj Valentina Matvienko, kryetares së Senatit rus.

Artikulli supozonte pezullimin e saj nga detyra. Pronari i “Kommersant”, Alisher Usmanov, oligark pranë presidentit rus Vladimir Putin, vendosi pushimin nga puna të dy gazetarëve dhe kolegët e tyre dhanë dorëheqjen në shenjë proteste kundër pronarit dhe duke u solidarizuar me dy gazetarët e pushuar nga puna./ABC News Albania 24/7