Ahmetaj dhe ministri turk: Deri në pranverën 2021 ndërtojmë 500 shtëpi të reja në Laç

10:53 | 10/01/202010:530

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj në një konferencë me ministrin turk të Mjedisit dhe Urbanizimit, Murat Kurum bëri të ditur se Turqia do të ndërtojë 500 shtëpi në Laç, projekti i qeverisë turke është një hap konkret u shpreh ai.

 

“Qeveria e Turqisë ka marrë angazhimin për ndërtimin e 500 shtëpive. Projekti i shtëpive merr formën e një modeli të ri, përtej ndërtimit të emergjencës. Ndonëse është ende herët puna për rindërtimin tashmë ka filluar. Theksoj se projekti që kemi më Republikën e Turqisë po ecën me hapa të shpejtë. Qëllimi është që deri në të shohim lagjet e reja të të gjithë atyre që sot janë në shtëpi me qera”, tha Ahmetaj.

Ndërkohë ministri turk në fjalën e tij u shpreh se shtëpinë do të ndërtohen në përshtatje me kulturën e vendit.

“Për shkak të nevojave urgjente Ministria e Turqisë ka filluar mënjëherë studimet. Për këto 500 banesa do të zbatohet një projekt shembull, duam që brenda 6 muajve ta përfundojmë këtë projekt”, u shpreh Kurum.

Më tej ai theksoi se janë vënë në dispozicion 150 çadra dhe gjithashtu u shpreh se Shqipëria është gjithnjë në fokus të presidentit Erdogan.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono