Presidenti serb Aleksandër Vuçiç mbërrin në Kosovë

schedule11:19 - 20 Janar, 2018

schedule 11:19 - 20 Janar, 2018

Nën masa të forta sigurie, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç mbërriti në Kosovë ku do të takohet me përfaqësues të politikës serbe në Mitrovcë. Ai gjithashtu do të kryejë homazhe dhe në vendin ku u vra politikani serb Oliver Ivanoviç.

Presidenti Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Kosovë ku do të takohet me përfaqësuesit politikë të serbëve në jug të lumit Ibër. Gjatë vizitë së tij në Mitrovicë ai do të bëjë homazhe në vendin ku u vra në 16 janar politikani serb liver Ivanoviç.

Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporon se në Mitrovicë janë marrë masa të shumta sigurie, me agjentë policie në pikat më të ndjeshme të qytetit por dhe me policë civilë të cilët qëndrojnë mes njerëzve që kanë pritur kreun e shtetit serb rrugëve të qytetit.

Tanjug thekson se një numër i madh personash u mblodhën para manastirit në Zveçan në pritje të Vuçiç.

Në një pjesë të rrugës nëpër të cilën do të kalonte automjeti i presidetit serb janë vënë flamuj serbë./abcnews.al