Presidenti i Ukrainës flet sot në Kuvendin e Shqipërisë

schedule07:36 - 3 Maj, 2022

schedule 07:36 - 3 Maj, 2022

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet sot Kuvendit të Shqipërisë me një mesazh. Kuvendi do të mblidhet në orën 13:00 në një seancë të posaçme.

Zelelenky do të flasë nëpërmjet platformës Zoom, ndërsa pritet që të informojë mbi situatën e luftës në vendin e  tij dhe t’ju shprehë ligjvënësve shqiptarë mirënjohjen për mbështetjen e Shqipërisë.

Që nga fillimi i luftës, presidenti i Ukrainës i është drejtuar disa parlamenteve në botë, ku ka shprehur mirënjohjen, ndërsa ka kërkuar vazhdimisht ndihmë.

Sakaq, Shqipëria, anëtare e NATO-s është pozicionuar në krah të aleatëve perëndimorë dhe kë dënuar agresionin ushtarak të Rusisë mbi Ukrainë. Po ashtu, i është bashkuar sanksioneve ndaj Moskës. g.v/abcnews.al