Presidenti brazilian do të takohet me homologun e tij kinez më 14 prill

schedule09:12 - 1 Prill, 2023

schedule 09:12 - 1 Prill, 2023

Presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva do të takohet me homologun e tij kinez Xi Jinping të premten më 14 prill në Pekin, njoftuan shërbimet e ish-presidentit të premten.

Presidenti 77-vjeçar brazilian do të niset për në Kinë më 11 prill. Ai pritet t’i përmbahet planit të tij origjinal, i cili do të përfshinte nënshkrimin e rreth 20 marrëveshjeve dypalëshe me presidentin e ekonomisë së dytë më të madhe në botë. Kina është partneri më i rëndësishëm tregtar i Brazilit.

Qëllimi i udhëtimit është të përmirësojë dhe forcojë marrëdhëniet midis Brasilia-s dhe Pekinit pas kthimit të Lulës në pushtet dhe të kërkojë investime të reja kineze në ekonominë më të madhe të Amerikës Latine.

Vizita vjen dy muaj pasi Lula u takua me homologun e tij amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë, pasi administrata e tij thotë se do të ndjekë një politikë të jashtme pragmatike dhe do të kërkojë marrëdhënie të balancuara me dy partnerët më të mëdhenj tregtarë të Brazilit, pavarësisht tensioneve mes tyre.

Presidenca braziliane sqaroi se Lula do të vizitojë Shangain më 13 prill, ku Jilma Houssef do të emërohet presidente e Bankës së Re për Zhvillim.

Më pas, si pjesë e vizitës së tij zyrtare, presidenti brazilian do të zhvillojë bisedime me homologun kinez të Xi, Kryeministrin Li Chiang dhe gjithashtu është ftuar në një ngjarje në ndërtesën e parlamentit, sipas burimeve.

/abcnews.al