Pompeo viziton Europën, takohet në Budapest me Orban

schedule17:30 - 12 Shkurt, 2019

schedule 17:30 - 12 Shkurt, 2019

Sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo ka nisur një tur vizitash në Europë, ku fillimisht është ndalur në Budapest ku është takuar me kryeministrin hungarez Viktor Orban.

Një rast për të përballur me këndvështrime të ndryshme. Sekretari Amerikan i Shtetit Majk Pompeo, viziton Europën qendrore e rreshtuar në NATO, por e tunduar nga Putin. Ai transmeton fjalën e administratës Tramp, në vështirësi me Kinën, por skeptike me Nato-n dhe jo shumë e sigurtë ndaj Gjermanisë. Pompeo në Budapest u takua me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe ministrin e jashtëm. Ky i fundit u shpreh se ka një hipokrizi të pabesueshme në Europën Perëndimore për sa i përket Rusisë. Kritikat janë të forta por në të njëjtën kohë firmosen marrëveshje prej miliona eurosh mes sipërmarrjeve të Europës Perëndimore dhe atyre ruse. Ai premtoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të mbështeten tek Hungaria si një aleat ushtarak.

Pavarësisht akrobacive verbale të kreut të diplomacisë hungareze, faktet janë ndryshe për sa I përket marrëdhënieve të Budapestit me Moskën dhe konflikett ekzistuese dhe të mundshme në Europë. Në fakt Pomepo theksoi mbështetjen amerikane ndaj Hungarisë, e cila jo domosdoshmërisht është në një linjë me interesat hungareze.

Pompei deklaroi se presidenti rus Putin nuk mund të lejohet të futet ndërmet Natos dhe miqve të sajjj. Dhe hungarezët sipas tij e dinë shumë mirë për shkak të historisë së tyre, se Rusia nuk do të jetë asnjëherë mike e lirisë dhe sovranitetit të popujve të vegjël.

Por opozita në Hungari u shpreh e zhgënjyer me sekretarin amerikan të shtetit Pompeo pasi ai nuk bëri asnjë kritikë për masat e ndërmarra nga ekzekutivi i Budapestit. /abcnews.al