Politika ekonomike e Biden kërcënon të përçajë Europën

schedule09:22 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 09:22 - 6 Dhjetor, 2022

Nga Foreign Policy

Pas një muaji mjalti gati dy-vjeçar që nga marrja e detyrës së presidentit amerikan Joe Biden, përçarje të mëdha kanë nisur midis Uashingtonit dhe aleatëve të tij europianë në lidhje me politikën ekonomike.

Nëse këto përçarje nuk menaxhohen menjëherë, vizioni i administratës Biden për një rend të ri ekonomik global, në të cilin Shtetet e Bashkuara po punojnë me aleatët dhe partnerët në Europë dhe Azi për të frenuar ambiciet kineze dhe ruse, mund të degjenerojë në një botë të blloqeve ekonomike konkurruese.

Pas zhurmës së qetë për muaj të tërë, përplasjet shpërthyen javën e kaluar. Thierry Breton, komisioneri i tregut të brendshëm të Bashkimit Europian, njoftoi se do të tërhiqej nga takimet e kësaj jave në Maryland të Këshillit të Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE, një organ kyç koordinues për politikën ekonomike transatlantike.

Ai tha se axhenda “nuk u jep më hapësirë ​​të mjaftueshme çështjeve shqetësuese për shumë ministra dhe biznese europiane të industrisë”, duke vënë në dukje ankesat e BE-së për subvencionet e reja të SHBA-së për automjetet elektrike dhe energjinë e pastër, të cilat  vënë në disavantazh prodhuesit europianë të makinave dhe kompanitë e tjera. Në vend të kësaj, ai do të përqëndrohet në “nevoja urgjente për të ruajtur konkurrencën e bazës industriale të Europës”, raporton abcnews.al.

Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili ishte në Uashington javën e kaluar për të marrë pjesë në darkën e parë shtetërore të Shtëpisë së Bardhë të mbajtur që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19, tha se subvencionet amerikane “janë shumë të mira për ekonominë amerikane, por ato nuk ishin të koordinuara siç duhet me ekonomitë europiane”.

Përpara vizitës, Bruno Le Maire, ministri francez i ekonomisë dhe financave, akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndjekjen e politikës industriale të stilit kinez. Subvencionet në fjalë janë pjesë e dy projektligjeve masive të miratuara nga Kongresi i SHBA-së në fillim të këtij viti: Akti i Reduktimit të Inflacionit (IRA) dhe Akti i CHIPS dhe Shkencës.

E para ofron deri në 370 miliardë dollarë subvencione për adoptimin më të shpejtë të energjisë së pastër në Shtetet e Bashkuara. Projektligji i fundit ofron 52 miliardë dollarë në mbështetje për kompanitë gjysmëpërçuese për të ndërtuar fabrika të reja të nivelit të lartë në Shtetet e Bashkuara.

Udhëheqësit europianë i shohin të dyja masat si subvencionim të padrejtë të kompanive amerikane, duke përkeqësuar sfidat e konkurrencës së kontinentit, gara e armëve për subvencione me SHBA-në dhe Kinën, raporton abcnews.al.

Qeveria holandeze gjithashtu u tërhoq publikisht javën e kaluar kundër presionit të SHBA ndaj prodhuesve të saj kryesorë të pajisjeve për prodhimin e çipave, ASML dhe ASM International, për të ndërprerë lidhjet me Kinën.

Shtetet e Bashkuara kanë nisur një fushatë gjithëpërfshirëse për të bllokuar shitjet e gjysmëpërçuesve të nivelit të lartë dhe pajisjeve për prodhimin e çipave në Kinë, por ende nuk kanë bindur aleatët si Japonia dhe Holanda.

Ministri holandez i Ekonomisë Micky Adriaansens tha për Financial Times se vendi i saj është “shumë pozitiv” për marrëdhëniet me Kinën dhe se Europa dhe Holanda “duhet të kenë strategjinë e tyre” për kontrollin e eksporteve në Kinë.

Ndarjet në rritje janë pjesërisht pasojë e luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Europa kanë mbajtur një front të bashkuar për sanksionet kundër Rusisë dhe ndihmën ushtarake për Ukrainën, Europa ka paguar një çmim shumë më të lartë ekonomik për konfliktin.

Çmimet e gazit natyror në shumicën e vendeve europiane janë rritur deri në 10 fish, duke e vënë industrinë europiane në një disavantazh të madh. Nga njëra anë, Shtetet e Bashkuara duan të ndërtojnë një zinxhir të fuqishëm furnizimi që zvogëlon rolin e Kinës në furnizimin me teknologji dhe inpute kritike për industritë e së ardhmes, raporton abcnews.al.

Nga ana tjetër, administrata është e etur për të parë ringjalljen e prodhimit me bazë në SHBA, duke besuar se humbja e prodhimit, pjesërisht për shkak të konkurrencës kineze dobësoi sigurinë e SHBA-së dhe dëmtoi ekonominë.

Europianët nuk janë vetëm në shqetësimet e tyre. Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë, Ngozi Okonjo-Iëeala po përpiqet të mbrojë normën e mosdiskriminimit,  kërkesën që partnerët tregtarë të trajtohen në mënyrë të barabartë, që ka qenë në qendër të multilateralizmit tregtar për 75 vite.

Biden dhe liderët europianë janë të vetëdijshëm se nuk mund të lejojnë një përçarje themelore transatlantike.

Më shumë se në çdo kohë që nga kulmi i Luftës së Ftohtë, kërcënimi i dyfishtë i Rusisë dhe Kinës po i detyron Shtetet e Bashkuara dhe Europën që të bashkëpunojnë dhe të punojnë përmes mosmarrëveshjeve ekonomike.

Siç tha Macron: “Rrethanat nënkuptojnë se ne nuk kemi alternativë përveçse të punojmë së bashku”

/abcnews.al