Policia japoneze arrestoi një burrë që mbajti peng tre punonjës mjekësorë dhe vrau njërin prej tyre

schedule03:11 - 29 Janar, 2022

schedule 03:11 - 29 Janar, 2022

Policia ka arrestuar një burrë në Japoni pas një rrethimi 11 orësh, i cili dyshohet se sulmoi tre punonjës mjekësorë që vizitonin shtëpinë e tij dhe qëlloi për vdekje njërin prej tyre. Hiroshi Watanabe, 66 vjeç, po përballet me akuza për vrasje pas incidentit të së enjtes në Fujimino në veri të Tokios. Një mjek i njohur, Junichi Suzuki, 44 vjeç, u qëllua dhe u mbajt peng tha policia.

Mjeku më vonë vdiq në spital. Krimet me armë të kësaj ashpërsie janë të rralla në Japoni, ku mbajtja e armëve të zjarrit kontrollohet rreptësisht. Nuk dihet se çfarë e ka çuar në dhunë apo se si i dyshuari kishte një armë të raportuar si armë gjahu nga disa media. Policia ka nisur hetimet raporton “BBC”.

Mediat japoneze raportuan se ekipi mjekësor kishte qenë kujdestar i brendshëm për nënën e të dyshuarit, e cila kishte vdekur së fundmi. Grupi kishte shkuar në shtëpinë e burrit për ta ngushëlluar për vdekjen e nënës së tij të enjten mbrëma me kërkesën e tij raporton “The Japan Times”. Policia u alarmua fillimisht rreth orës 21:00 me orën lokale pasi fqinjët raportuan të shtëna me armë dhe gjetën një burrë të gjakosur nga plagët në gjoks dhe stomak jashtë shtëpisë.

Një infermier 41 vjeçar u dërgua në spital ku ndodhet në gjendje kritike tha policia. Një tjetër burrë 32 vjeç kishte arritur të largohej nga shtëpia në një stacion policie raportuan mediat. Policia përparoi në shtëpi atë natë sipas disa raportimeve.

Oficerët folën me personin e armatosur gjatë natës përmes telefonit, por ai nuk bëri asnjë kërkesë raportuan mediat lokale. Të premten në mëngjes me rrethimin ende në vazhdim autoritetet evakuuan rreth 110 banorë në lagje dhe mbyllën shkollat ​​aty pranë.

Policia hyri në shtëpi pak kohë më vonë ku gjeti zotin Suzuki dhe arrestoi të dyshuarin. / abcnews.al