Po, njerëzit e dobët mund të kenë diabet të tipit 2

schedule07:31 - 15 Qershor, 2022

schedule 07:31 - 15 Qershor, 2022

Njerëzit shpesh supozojnë se nëse jeni i dobët, jeni të shëndetshëm dhe se vetëm ata që janë mbipeshë vuajnë nga diabeti. Në mënyrë korrekte; Jo domosdoshmërisht.

Diabeti nuk ka lidhje me pamjen tuaj. Diabeti shkaktohet nga rezistenca ndaj insulinës, e cila rrit sheqerin në gjak. Pse njerëzit e dobët preken nga diabeti? Shkaku është masa e ulët e muskujve dhe rritja e yndyrës viscerale.

Kur dikush ka BMI dhe peshë normale, por masë muskulore të ulët, ka tendencë të ketë një lloj yndyre të shtuar të quajtur yndyrë viscerale. Yndyra viscerale rritet rreth organeve në vend që të jetë nën lëkurë, kështu që nuk është e dukshme.

Nëse keni yndyrë të shtuar viscerale, mund të mos dukeni mbipeshë, por mund të keni po aq yndyrë sa dikush që duket se është mbipeshë. Njerëzit me masë të ulët muskulore dhe rritje të yndyrës viscerale mund të duken të shëndetshëm, por ata janë në rrezik për kushte të tilla si diabeti.

Përveç yndyrës viscerale, disa shkaqe të tjera të diabetit tek njerëzit që humbin peshë janë si më poshtë.

  • Dieta. “Ju jeni ajo që hani.” Dieta është një faktor i rëndësishëm rreziku për diabetin.
  • Jeta sedentare. Qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore mund të ndryshojë metabolizmin tuaj. Dhe mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës, një faktor që kontribuon në diabetin.
  • Prediabeti. Nivelet më të larta se normale të sheqerit në gjak shkaktojnë këtë gjendje. Nëse nuk trajtohet, mund të zhvillohet në diabet të tipit 2.
  • Stresi. Kur ndihemi të stresuar, trupi ynë çliron një kimikat të quajtur kortizol. Kortizoli Kortizoli rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe kjo mund të çojë në shtim në peshë, rezistencë ndaj insulinës dhe diabet.

Me disa ndryshime të vogla, është e lehtë të reduktoni rrezikun e diabetit.

  • Ndiqni një dietë të ekuilibruar. Hani një dietë të pasur me perime, fruta, bulmet me pak yndyrë, drithëra dhe mish pa dhjamë ose proteina bimore.
  • Lëvizni. Të qenit aktiv ndihmon në uljen e rrezikut të zhvillimit të diabetit. Merrni 150 minuta aktivitet fizik në javë. Mendoni për ecje të shpejtë, not ose peshëngritje.
  • Ulni nivelin tuaj të stresit. Askujt nuk i pëlqen të jetë i stresuar.
  • Merrni pushim të mjaftueshëm. Është e rëndësishme t’i kushtoni kohë vetes dhe të siguroheni që të bëni gjumë mjaft cilësor./abcnews.al