Pistorius: Tanket “Leopard 2” do të mbërrijnë në Ukrainë brenda 2-3 muajve

schedule18:25 - 8 Shkurt, 2023

schedule 18:25 - 8 Shkurt, 2023

Partnerët perëndimorë do të jenë në gjendje të dorëzojnë tanket e para Leopard 2 në Ukrainë brenda 2-3 muajve të ardhshëm, tha të mërkurën ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius nga Varshava.

“Ne mund të dorëzojmë të paktën një në katër muajt e parë të këtij viti tre muaj ndoshta dhe më pas duhet të lëvizim sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Pistorius, duke sqaruar se ai i referohej 31 tankeve .

Pothuajse një vit pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës , Polonia dhe Gjermania ndajnë nevojën për të mbështetur Kievin, vuri në dukje ministri gjerman.

Ai shtoi se të dy vendet ranë dakord të takohen javën e ardhshme me partnerët që mund të dorëzojnë edhe tanket Leopard 2.

Duke iu përgjigjur thirrjeve të përsëritura nga Kievi dhe pas presionit në rritje nga disa aleatë perëndimorë, Berlini njoftoi muajin e kaluar se do të dorëzonte tanke moderne luftarake Leopard 2 nga rezervat e ushtrisë gjermane.

Ajo gjithashtu do të mbledhë fonde me Danimarkën dhe Holandën për të modernizuar të paktën 100 tanke të vjetra Leopard 1 të destinuara për Ukrainën.

Pistorius, i cili bëri një vizitë të papritur në Kiev të martën, tha se gjermanët janë të përulur nga vendosmëria me të cilën po luftojnë ukrainasit./abcnews.al/