Pfizer përshtat vaksinën që t’i përgjigjet në mënyrën e duhur variantit “Delta” të koronavirusit

schedule17:59 - 9 Korrik, 2021

schedule 17:59 - 9 Korrik, 2021

BioNtech dhe Pfizer janë duke zhvilluar një vaksinë kundër Covid-19 të përshtatur për variantin Delta të koronavirusit. Së shpejti, kompanitë do të testojnë edhe sa efektive është kjo vaksinë e re.

Lajmin e kanë bërë të ditur prodhuesit. Përditësimi i medikamentit është bërë në Mainz dhe kompania farmaceutike planifikon që të nisë me testimet në gusht. Pra vaksina, e cila është prodhuar me teknologjinë e ARN-së “korriere”, është përditësuar dhe në këtë rast u përdor një proteinë “spike” me mutacionin Delta.

Ky i fundit cilësohet të jetë si varianti më i transmetueshëm i koronavirusit dhe pritet që së shpejti të jetë dominues në të gjithë botën. s.b/abcnews.al/