Petrit Ymeri: Nuk shkohet në Europë me korsi biçikletash, por me kulturë

15:51 | 11/11/201915:510

Konsideruar si ngjarja më e rëndësishme e vitit, Panairi i 22 i Librit, me 13 nëntor çel dyert në Pallatin e Kongreseve. Megjithëse posteri duket diellor dhe ftues, situata e librit nuk është e tillë sipas kryetarit të shoqatës së botuesve, Petrit Ymeri.

Kryetari i shoqatës së botuesve, Petrit Ymeri shprehet se ka një rënie të ndjeshme të shitjeve në librari. Ymeri ndalet edhe tek mungesa e vëmendjes dhe përgjegjësisë që ka treguar shteti deri më tani.

“Vëmendja e shtetit ndaj politikave të librit ka rënë ndjeshëm”, tha Ymeri.

Edhe këtë vit panairi do të mbahet nga data 13 deri më 17 nëntor ku do të  marrin pjesë 100 shtëpi botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Pritet që lexuesit të njihen me rreth 800 tituj të rinj të autorëve të huaj dhe shqiptarë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono