Petrit Vasili: Qeveria gënjeshtare dhe mashtruese

schedule13:32 - 8 Nëntor, 2019

schedule 13:32 - 8 Nëntor, 2019

Gënjeshtare dhe mashtruese është qeveria Rama për Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Këtë e faktuan edhe në deklaratën e fundit të ministrisë së financave se rritja ekonomike për vitin 2020 do të jetë jetë 4,1 përqind vuri në dukje numri dy i kësaj partie.

Petrit Vasili argumenton edhe pse-në e kësaj akuze.

“Hap pas hapi Lëvizja socialiste për integrim sqaron se rritja ekonomike do të përgjysmohet krahasuar me çfarë deklaron qeveria. Në të dhënat e fundit që ka publikuar Banka Botërore, Petrit Vasili ka lexuar se bizneset shqiptare në masën 30 përqind ankohen se administrata tatimore publike u kërkon ryshfet. Këto shifra korrupsioni janë tre herë më të larta se mesatarja e vendeve të rajonit dhe dy herë më të larta se mesatarja në nivel botëror”– shprehet nënkryetari i Lsi.

Rritja ekonomike dhe mirëqenia imagjinare e qeverisë deklaron Petrit Vasili nuk duhet të pengojë shikimin e realitetit që sipas tij është shkatërrimi ekonomik dhe tronditja në themele të familjes shqiptare për shkak të varfërisë./abcnews.al