Pesë arsye të rëndësishme për të përfshirë kokoshkat në dietën tuaj

schedule22:00 - 4 Janar, 2021

schedule 22:00 - 4 Janar, 2021

E vërteta është se ne kemi kombinuar kokoshkat, kryesisht, me daljet në kinema ose në shtëpi kur shohim një film. Por ky nuk është i vetmi zakon i preferuar. Është gjithashtu një meze e lehtë e shëndetshme që sipas ekspertëve duhet të përfshihet në dietën e tij.

Këtu janë pesë arsye pse kokoshkat duhet të bëhen zakoni juaj i preferuar i shëndetshëm.

Ka pak kalori

Nëse e bëni të duhur dhe nuk e zhytni në gjalpë, yndyrë dhe shumë kripë, ka pak kalori. Për ta kuptuar, një paketë e madhe kokoshkash që merrni në kinema ka rreth 1200 kalori. Përkundrazi, nëse e bëni pa gjalpë, kupa ka gati 50 kalori.

Ul nivelet e kolesterolit

Fibrat e saj ndihmojnë në thithjen e kolesterolit të tepërt nga arteriet, ndërsa zvogëlojnë yndyrën në mënyrë që gjaku të rrjedhë lirshëm. Në të njëjtën kohë, ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, përfshirë aterosklerozën dhe goditjen në tru.

Mbron nga plakja e parakohshme

Antioksidantët mbrojnë trupin nga stresi oksidativ dhe plakja e parakohshme. Radikalet e lira shoqërohen me plakjen e shpejtë të organeve, nervave dhe qelizave. Me kalimin e kohës, ekspozimi ndaj radikaleve të lira krijon shenjat e moshës, dobëson muskujt dhe shkakton rënie të flokëve.

Ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut

Konsiderohet si një ushqim me drithëra të plota dhe ndihmon në metabolizmin dhe funksionimin e duhur të zorrëve.

Kontrollon sheqerin në gjak

Fibra që përmban rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës. l.k/abcnews.al