Personi me i vjetër në Korenë e Jugut që mposht koronavirusin është një 97-vjeçare

schedule09:35 - 26 Mars, 2020

schedule 09:35 - 26 Mars, 2020

Një grua 96-vjeçare në Korenë e Jugut është bërë pacientia më e vjetër në vend që shërohet nga COVID-19.

Znj. Hwang Qarku Cheongdo, doli nga spitali të mërkurën.

Qarku Cheongdo është afër qytetit jugor të Daegu, ku rastet e koronavirusit janë më të shumta.

Hwang ishte diagnostikuar me koronavirus në 13 Mars, dhe mori trajtim intensiv në klinikën publike Pohang, në lindje të Daegu.

Tani ajo është nën karantinë në shtëpinë e saj në Cheongdo, ku jeton së bashku me djalin./abcnews.al