Personi më i pasur në Kinë dhuron 14 milion dollarë për të zbuluar vaksinën e koronavirusit

schedule10:38 - 30 Janar, 2020

schedule 10:38 - 30 Janar, 2020

Jack Ma, themeluesi i Alibaba dhe njeriu më i pasur i Kinës, ka dhuruar 100 milion juanë (14.4 milion dollarë) përmes fondacionit të tij për të ndihmuar në gjetjen e një vaksine për koronavirusin që shpërtheu në Wuhan.

Miliarderi ka caktuar 40 milion juanë (5.8 milion dollarë) për dy organizata kineze të kërkimit të, sipas një postimi në mediat sociale nga fondacioni Jack Ma.

Pjesa tjetër e fondeve do të përdoret për të mbështetur masat “parandaluese dhe trajtuese”, tha fondacioni, shkruan abcnews.al

Dhurimi pason një njoftim të Shtunën nga Alibaba se po krijon një fond 1 miliard juan (144 milion dollarë) për të blerë pajisje mjekësore për provincën Wuhan dhe Hubei, epiqendra e shpërthimit të virusit.

Kompania gjithashtu po ofron fuqi kompjuterike falas të AI për organizatat kërkimore shkencore për të mbështetur kërkimin për një vaksinë ose trajtime.

Alibaba është një nga një mori kompanish teknologjike kineze që dhurojnë fonde për përpjekjet e trajtimit të koronavirusit, sipas gazetës shtetërore China Daily.

Të tjerët përfshijnë pajisje të telekomit dhe prodhuesin e telefonave inteligjentë Huawei, kompaninë e tregtisë elektronike Tencent (TCEHY), motorin e kërkimit Baidu (BIDU), pronarin e TikTok ByteDance dhe firmën e ofrimit të ushqimit, Meituan-Dianping.

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara dhe Kina po punojnë për një vaksinë. Por mund të kalojë më shumë se një vit derisa të vihet në dispozicion një vaksinë, sipas Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive të SH.B.A.

Virusi ka vrarë të paktën 170 njerëz, me gati 7.000 raste të konfirmuara në territorin e Kinës. Më shumë se 80 raste janë konfirmuar në vendet e tjera, përfshirë në Shtetet e Bashkuara dhe Australi./abcnews.al