Përfundon numërimi i votave në Drenas të Kosovës

schedule10:29 - 18 Tetor, 2021

schedule 10:29 - 18 Tetor, 2021

Ka përfunduar numërimi i votave në komunën e Drenasit. Edhe kjo komunë do të shkojë në balotazh.

Ramiz Lladrovci i PDK’së ka dal i pari me 45,62 për qind apo 10 mijë e 134 vota. Pas tij është Driton Ajazi i DD’së me 30,74 për qind apo 6 mijë e 829 vota. I treti radhitet kandidati i LVV’së me 16,91 për qind apo 3 mijë e 757 vota.

Kujtojmë që nga të dhënat e deritanishme të KQZ-së, në 17 komuna u zgjedhën kandidatët fitues, ndërsa 21 komuna do të shkojnë në Balotazh.

Lista Serbe ka fituar nëntë komuna, Partia Demokratike e Kosovës(PDK) ka fituar pesë komuna, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dy komuna, kurse Lëvizja Vetëvendosje (LVV)nuk ka arritur fitore të qartë në asnjë komunë në raund të parë./GazetaExpress