Përfundojnë intervistimet në Hagë për Haradinajn dhe Krasniqin

schedule11:10 - 24 Korrik, 2019

schedule 11:10 - 24 Korrik, 2019

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj dhe Jakup Krasniqi, ish-zëdhënës i UÇK-së kanë përfunduar marrjen në pyetje në Hagë, me ftesë të Gjykatës Speciale.

Pas marrjes në pyetje, Haradinaj u shpreh se kishte kryer detyrimet e tij ligjore dhe tashmë po kthehej në Kosovë për t’u përqendruar sërish tek jeta politike. Haradinaj tha se me këshillën e avokatëve të tij nuk i ishte përgjigjur asnjë pyetjeje, e që aktualisht nuk kishte më asnjë detyrim ndaj gjykatës speciale. Haradinaj theksoi se rikthehej në atdhe i palëkundur për vendimet e tij politike.

Ndërsa kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi nuk pranoi të jepte asnjë deklaratë për gazetarët pas daljes nga ndërtesa e gjykatës.

Ramush Haradinaj u dorëhoq pak ditë më poarë nga posti i kryeministrit, me qëllim që të shkonte pera Gjykatës së Hagës si qytetar i thjeshtë. /ABC News Albania 24/7