Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt, 40 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë

schedule13:56 - 14 Gusht, 2022

schedule 13:56 - 14 Gusht, 2022

Të paktën 40 persona, që dyshohet se janë kryesisht fëmijë, u vranë dhe 45 u plagosën në një zjarr brenda një kishe në qytetin egjiptian të Gizës të dielën, raporton për Reuters. Një zjarr elektrik shpërtheu gjatë meshës ndërsa 5000 njerëz u mblodhën në kishën Abu Sifin në lagjen Imbaba.

Zjarri bllokoi një hyrje në kishë, duke shkaktuar një rrëmujë dhe dyshihet se shumica e të vrarëve janë fëmijë.”Njerëzit po mblidheshin në katin e tretë dhe të katërt, dhe pamë tym që vinte nga kati i dytë. Njerëzit nxituan të zbrisnin shkallët dhe shikonin duke rënë mbi njëri-tjetrin,” tha Yasir Munir.

“Pastaj dëgjuam një zhurmë, shkëndija dhe zjarr që dilnin nga dritarja”, tha ai, duke thënë se ai dhe vajza e tij ishin në katin e parë dhe mund të shpëtonin. Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi reagoi për ngjarjen e rëndë përmes një postimi në twitter:

“Unë ofroj ngushëllimet e mia të sinqerta për familjet e viktimave të pafajshme që kanë kaluar të jenë me Zotin e tyre në një nga shtëpitë e tij të adhurimit,” tha presidenti Abdel Fattah al-Sisi.

Zjarri vdekjeprurës ka shpërthyer brenda një kishe në Giza

Zjarri vdekjeprurës ka shpërthyer brenda një kishe në Giza

Zjarri vdekjeprurës ka shpërthyer brenda një kishe në Giza

/abcnews.al