“Përfaqësuesit e Komisinit të Venecias kokë më kokë Ardian Dvoranin,” Çfarë po ndodh?

schedule10:48 - 14 Shkurt, 2020

schedule 10:48 - 14 Shkurt, 2020

Përfaqësuesit e Komisionit të Venecias kanë nisur takimin me anëtarët e KED dhe me  Ardian Dvoranin.

Gazetari Juxhin Mustafaraj  raporton për ABC News se ka nisur takimi mes përfaqësuesve të Venecias dhe Dvoranit personi për të cilin ato ndodhen dhe në Tiranë.

Ky është takimii  fundit i tyre në Tiranë një takim specifik do të jetë ai me Dvoranin personi për të cilin dhe përfaqësuesit e Venecias ndodhen në Tiranë. Kujtojmë se prej disa muajsh është ngritur një komision hetimor me ndaj Metës për çdekretimin që presidenti kërkoji për zgjedhjet e qershorit. Mazhoranca ka kërkuar edhe hetime per mosbetimin apo anulimin e betimit të Arta Vorpsit.

Ndërkohë së fundmi kuvendi i Shqipërisë ka vendosur ndryshimin e ligjit për betimin e anëtarëve të Kushtetueses dhe të anëtarëve të BKH dhe të SPAK duke ja hequr këtë kopetencë presidentit.  Ndërkohë me 21 mars do të merret në shqyrtim dhe kërkesa për shqyrtimin e shkeljeve të Metës. /abcnews.al