Për të tretën ditë radhazi, New York nuk raporton viktima nga Covid

schedule09:38 - 5 Gusht, 2020

schedule 09:38 - 5 Gusht, 2020

Për të tretën ditë radhazi, New York nuk ka raportuar asnjë viktimë nga koronavirusi, Guvernatori i New York, Cuomo deklaroi  se vetëm 3 viktima u raportuan të hënën.  New York deri më tani ka raportuar mbi 422 mijë të infektuar dhe 32422 viktima.

Ndërkohë shefi i Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se pandemia ka çuar në katastrofën më të madhe të arsimit në histori, me shkolla ​​të mbyllura në më shumë se 160 vende në mes të korrikut duke prekur më shumë se 1 miliardë studentë.

Për më tepër, Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres tha të martën se të paktën 40 milion fëmijë në të gjithë botën kanë humbur arsimin. Si rezultat, ai paralajmëroi që bota po përballet me “një katastrofë gjeneruese që  do të përkeqësojë pabarazitë “./abcnews.al