Për herë të parë në histori, Sudani paraqet një film për Oscar

schedule09:36 - 26 Dhjetor, 2020

schedule 09:36 - 26 Dhjetor, 2020

Për herë të parë në historinë e vendit, Sudani do të jetë pjesë e “Academy Awards”, e cila është prodhuar nga partneriteti i kompanive egjiptiane dhe evropiane, por ka producent dhe aktorë sudanezë.

“You will die at twenty” do të garojë për kategorinë “Filmi për i mirë ndërkombëtar”.

Ngjarja përfshinë një djalë të ri, vdekja e të cilit në moshën 20 vjeç profetizohet jo shumë kohë pas lindjes së tij, duke hedhur një hije mbi vitet e tij të jetës.

Bazuar në një ngjarje të shkurtër të sudanezit Hammour Ziyada, kritikët thonë se ajo demonstron se skena kulturore e vendit po rizgjohet pas dekadash shtypjeje.

Filmi është prodhuar pas demonstratave masive kundër al-Bashirit, pasi ishte rrëzuar nga ushtria në prill 2019 pas udhëheqjes së shtetit pas afër 30 vjetësh. l.k/abcnews.al