Pentagoni njofton kontratën për prodhimin e raketave HIMARS

schedule09:15 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 09:15 - 3 Dhjetor, 2022

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka thënë se Lockheed Martin fitoi një kontratë 430 milionë dollarë për prodhimin me shkallë të plotë të Sistemeve të Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë.

Urdhri, i shpallur të enjten në mbrëmje, do të mbështesë ushtrinë dhe partnerë të ndryshëm të shitjeve ushtarake të huaja.

HIMARS filloi në vitet 1980 si një koncept për të përmbushur nevojën e ushtrisë për një sistem rakete të lehtë me shumë lëshime. Mockup-i i parë HIMARS u fabrikua në vitin 1991 duke përdorur një shasi kamioni 5-tonësh të Familjes së Automjeteve Taktike të Mesme, një kornizë që përdoret ende sot. Në vitin 1998, ky prototip lëshues gjuajti disa misione zjarri.

Njësia e artilerisë së raketave shton një opsion parandalues fleksibël për forcat e SHBA-së dhe NATO-s pasi është më i vogël se një MLRS, përshtatet në një C-130 dhe mund të fluturohet në çdo pistë ajrore në Evropë ose Azi.

Lashuesit HIMARS janë pjesë e mbrojtjes së vijës së parë të Ushtrisë kundër sulmeve nga kundërshtarët e huaj dhe nxjerrin në pah përmirësimin e teknologjisë ndër vite.

/abcnews.al