Pas thertoreve AKU ndërhyn në dyqane, shtëpi e oborre

schedule13:34 - 21 Nëntor, 2017

schedule 13:34 - 21 Nëntor, 2017

Pas mbylljes së 94 thertoreve Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka nisur të ndërhyjë në dyqane, shtëpi e oborre për parandalimin e therjes ilegale të kafshëve dhe tregtimit të mishit. Raste të tilla janë zbuluar në fshatin Domje në Tiranë,Në fshtin Polican rrethi Skrapar, në Lushnje, Gjirokastër e Milot.

Është bllokuar një sasi e konsiderueshme mishi dhe subjektet janë gjobitur nga 100 mijë lekë deri në 250 mijë lekë të reja.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bën me dije se, ky nuk është një aksion që do të përfundojë, por do të vazhdojë e do të jetë konstant, deri në rritjen e standardeve të sigurisë ushqimore./abcnews.al