Pas hyrjes së tankeve ruse, Ukraina merr sërish nën kontroll qytetin e dytë më të madh

schedule13:07 - 27 Shkurt, 2022

schedule 13:07 - 27 Shkurt, 2022

Forcat ukrainase kanë rifituar kontrollin e qytetit kyç Kharkiv, ka thënë guvernatori rajonal. Në një postim në Telegram, Oleh Synyehubov tha: “Kontrolli mbi Kharkiv është plotësisht i yni.

Lexo edhe: Mbi 210 ukrainas të vrarë, midis tyre një fëmijë, Ukraina padi Rusisë për krime lufte

“Forcat e armatosura, policia dhe forcat e mbrojtjes po punojnë dhe qyteti po pastrohet plotësisht nga armiku”. Trupat ruse mundën të hynin brenda natës në qytet, i dyti më i madh në Ukrainë.

Pamjet e qarkulluara në mediat sociale treguan përleshje në rrugë midis trupave ukrainase dhe ruse./abcnews,al/