Pas gazit me rubla, Turqia fillon përdorimin e sistemit rus të pagesave: Vjen paralamërimi i fortë nga Perëndimi

schedule11:15 - 8 Gusht, 2022

schedule 11:15 - 8 Gusht, 2022

Pesë banka turke kanë filluar të përdorin sistemin rus të pagesave Mir. Kjo ka ngritur shqetësime të mëdha në Perëndim pasi duket qartë se është një sistem i rusëve për të shmangur sanksionet pas pushtimit të Ukrainës, raporton Business Insider.

Meqenëse Mastercard dhe Visa kanë ndërprerë operacionet në Rusi, pagesat me kartë Mir do t’i lejojnë turistët rusë të paguajnë për blerjet e tyre në Turqi.

Ka “zhvillime shumë serioze” në miratimin e sistemit që do t’i lejojë rusët të paguajnë në Turqi për blerjet e tyre, tha presidenti turk Tajip Erdogan pas takimit me presidentin rus Vladimir Putin në qytetin turistik të Soçit.

Turqia gjithashtu ka rënë dakord të paguajë për një pjesë të gazit natyror rus në rubla, tha Erdogan.

Takimi i liderit turk me Putin të premten erdhi tre javë pasi u takuan në Iran. Thellimi i marrëdhënieve mes dy vendeve po shqetëson zyrtarët perëndimorë, disa prej të cilëve po mendojnë për veprime ndëshkuese për Turqinë, si për shembull t’u kërkojnë kompanive të reduktojnë financimin ndaj firmave turke, raportoi Financial Times. Deri më tani nuk ka pasur bisedime zyrtare për veprime të tilla për Turqinë, shtoi media.

Ankaraja e ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, por nuk e ka sanksionuar Rusinë apo mbyllur hapësirën e saj ajrore ndaj vendit, i cili është një nga partnerët kryesorë tregtarë të Turqisë. Dhe Turqia ka nevojë për të gjithë mbështetjen ekonomike që mund të marrë.

Ekonomia e Turqisë u rrit 11% në 2021 nga një vit më parë, por është e karakterizuar nga rritja e inflacionit që arriti pothuajse 80% në korrik. Lira turke gjithashtu ka humbur gjysmën e vlerës së saj ndaj dollarit amerikan këtë vit. Banka qendrore e vendit ka tërhequr sasinë e saj të valutës së huaj për të mbështetur lirën – por rezervat u rritën me 3 miliardë dollarë javën e kaluar pasi kompania shtetërore bërthamore ruse Rosatom transferoi disa para te një filial turk për një projekt ndërtimi, raportoi Bloomberg. .

Në qershor, zëvendës sekretari i thesarit i SHBA Ëally Adeyemo u takua me zyrtarë dhe bankierë turq, duke i paralajmëruar ata që të mos përdoren si kanal për paratë ruse.

Turqia është destinacioni kryesor për turistët rusë, me 7 milionë prej tyre të vizituar në vitin 2019, sipas Nikkei. /abcnews.al