Parashikimi i motit, sa do të jenë temperaturat në fundjavë

schedule07:10 - 16 Shtator, 2023

schedule 07:10 - 16 Shtator, 2023

Pjesa e parë e ditës pritet të jetë me kthjellimesh dhe vranësira të lehta, ku më të dukshme kthjellimet do të jenë në zonat e ulëta dhe vijën bregdetare. Ndërsa vranësirat më të fokusuara do të jenë në zonat malore përgjatë shtrirjes Lindore të Shqipërisë duke rrezikuar reshje të pakta shiu. Parashikohet që orët e vona të pasdites të sjellin shtim të lagështirës në në ët gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit do të mbeten konstante në mëngjes por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 35°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi kryesisht Verior duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 – 3 ballë.

Kosova

Orët e paradites; në Republikën e Kosovës do të jenë në ndikimin e kthjellimeve dhe temperaturave të larta në pjesën më të madhe të territorit. Por pasditja do të sjellë kalim të vranësirave, kryesisht në zonat Veri-Veriperëndimore duke rrezikuar momente me pika shiu; situatë e cila do të vijojë deri vonë në mbrëmje KU vranësirat do të largohen nga i gjithë territori i Kosovës. Përsa i përket, parametrit të erës herë pas here do të jetë deri në 40 km/h.

Maqedonia e Veriut

Republika e MV në pjesën më të madhe të territorit paraqitet në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme; ko do të bëjë që orët e paradites do të dominohen nga moti i kthjellët dhe vranësira të shpeshta por pasditja do të sjellë grumbullim të vranësirave ku më të theksuara vranësirat do të jenë në zonat qendrore duke gjeneruar reshje të pakta shiu. Parashikohet që temperaturat e ajrit të jenë vijojnë relativisht të larta. Ndërsa; parametri i Erës paraqitet hera – herës, problematik duke bërë që në momente të vecanta Era të arrijë deri 45 km/h.

Europa

Europa Veriore dhe ajo Lindore do të paraqiten nën mbizotërimin e vranësirave të shumta dhe reshjeve të dendura të shiut; si pasojë e zhvillimit të një qendre të fuqishme ciklonare mbi këto rajone. Po ashtu; Europa Qendrore si edhe ishujt Britanikë do të dominohen nga vranësira dhe rrebeshe shiu duke krijuar probleme në shumë zonat të Europës Qendrore, kryesisht në Zvicër, Holandë dhe Belgjikë. Ndërsa Brigjet e Detit të zi si edhe brigjet e Detit Egje do të jenë nën ndikimin e motit kthjellët dhe temperaturave relativisht të larta./abcnews.al