Parashikimi i motit, dita nis me kthjellime, por priten vranësira në të gjithë vendin

schedule07:14 - 19 Nëntor, 2020

schedule 07:14 - 19 Nëntor, 2020

Sipas MeteoAlb dita nis me alternime kthjellimesh dhe vranësira të herë pas-hershme në të gjithë vendin.

Parashikohet që pasditja të sjelli shpeshtim të vranësirave në vend, ndërsa shira afat-shkurtër do ketë në zonat jugperëndimore.

Temperaturat e ajrit ulen sërish lehtë në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 19°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar dallgëzim 2-3 ballë.

Kosova

Kthjellimet mbizotërojnë kushtet e motit në territorin e Kosovës gjatë paradites.

Por mesdita sjellë shfaqe të vranësirave të lehta e kalimtare.

Maqedonia e Veriut

Paraditja vijon në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare.

Pasditja dhe kryesisht mbrëmja sjellë shpeshtim të vranësirave, por pa rrezikuar shi.

Rajoni dhe Evropa

Kthjellimet mbizotërojnë Rajonin e Mesdheut dhe Evropën Lindore.

Ndërsa vranësira dhe shira do kenë Brigjet e Detit të Zi dhe Evropën qendrore. Gjithashtu Evropa veriore vijon me temperatura të ulëta dhe dëborë./abcnews.al/