Parandalohet tragjedia, largohen predhat 50 kg nga Lezha

schedule09:06 - 9 Shtator, 2019

schedule 09:06 - 9 Shtator, 2019

Forcat e Armatosura parandaluan një tragjedi në Manati të Lezhës. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka bërë të ditur këtë të hënë se xhenierët kanë larguar nga zona 74 predha të kalibrit 150 mm.

Secila prej predhave peshonte rreth 50 kilogramë dhe sipas vlerësimeve paraprake i përkasin Luftës së Dytë Botërore. Ministrja bën të ditur se ato janë zhvendosur për t’u asgjësuar në një poligon të posaçëm.

Ndërkohë që prej fillimit të vitit, xhenierët e Forcave të Armatosur kanë kryer 75 operacione në të gjithë vendin duke asgjësuar në total rreth 16 tonë municione të rrezikshme./abcnews.al