Pamje të frikshme në SHBA, protestuesit futen te “Mercedez Benz” dhe djegin makinat luksoze

schedule21:57 - 1 Qershor, 2020

schedule 21:57 - 1 Qershor, 2020

Situata në SHBA duket se ka dalë jashtë kontrollit. Ditën e sotme protetuesit janë bërë të dhunshëm, ndërsa kanë filluar të djegin dhe plaçkitin.

Makina policie të djegura, dyqane në flakë, dhe turma njerëzish që përplasee me policinë. Kjo është pamja që vjen këto orë nga SHBA.

Ndërkohë, se fundmi demonstruesit janë futur në ambientet e Mercedez Benz, dhe u kanë vënë flakën makinave luksoze.

Në pamjet e publikuara në mediat e huaja shihen se një grup personazh të maskuar janë futur brenda dhe u kanë vënë flakën makinave.

Të gjithë këto trazira erdhën pas vdekjes së afro-amerikanit George Floyd. Akuza për vrasje janë ngritur kundër Derek Chauvin, oficeri për të cilin prokurorët thonë se e mbajti gjurin në qafën e Floyd për gati nëntë minuta, derisa i mori jetën. /abcnews.al