Pacolli: Lejuam vizitën e Vuçiç në Ujman për shkak të presionit nga BE e aleatët

schedule22:35 - 7 Shtator, 2018

schedule 22:35 - 7 Shtator, 2018

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i është lejuar vizita në liqenin e Ujmanit gjatë vizitës që do ta bëjë në Kosovë këtë fundjavë.

“Kemi pasur presion nga BE dhe aleatët, nuk kemi pasur zgjidhje tjetër”, tha Pacolli për mediat kosovare. Ndërkohë, kjo kërkesë e Vuçiç ishte refuzuar më herët nga autoritetet e Prishtinës.

Madje vetë Pacolli nga Brukseli tregoi se ky vendim ishte mollë sherri për anullimin e takimit për dialogun mes dy vendeve. Pacolli sqaroi se nuk ka asnjë motiv që Vuçiç të vizitojë këtë vend, pasi aty nuk jetojnë as shqiptarë e as serbë. Ndër të tjera, përpara konfirmimit të vizitës, paralajmëroi për pasoja të mundshme nëse presidenti serb do të tentonte të vizitonte në mënyrë ilegale liqenin e Ujmanit. /abcnews.al