OSBE mirëpret shtyrjen e zgjedhjeve në veri të Kosovës

schedule19:19 - 10 Dhjetor, 2022

schedule 19:19 - 10 Dhjetor, 2022

Shefi i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Kosovë, Michael Davenport, ka mirëpritur vendimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, për shtyrje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri për në 23 prill të vitit të ardhshëm.

“Mirëpres vendimin e presidentes Osmani dhe të liderëve të partive politike për të shtyrë mbajtjen e zgjedhjeve për kryetarë komune dhe ato për asambletë komunale në veri të Kosovës. Të gjithë duhet ta shfrytëzojnë këtë mundësi për të ulur tensionet dhe për t’u përqendruar në dialog”, ka thënë ai në Twitter.

Vendimin e Osmanit e kanë mirëpritur edhe vendet e QUINT-it dhe ambasadori i BE-së në Kosovë.

Zgjedhjet fillimisht kishin qenë të planifikuara për 18 dhjetor. /klankosova