Opozita braktis Kuvendin, reagon sekretari i Këshillit të Evropës

schedule15:06 - 21 Shkurt, 2019

schedule 15:06 - 21 Shkurt, 2019

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës ka shprehur shqetesimin per diegien e mandateve nga deputetet e opozites.  Thorbjørn Jagland u shpreh se;  “Në një demokraci legjislatori është shkalla e parë ku çështjet politike që prekin të gjithë vendin duhet të debatohen dhe ku duhet të kërkohen zgjidhjet. Opozita shqiptare nuk duhet të braktisë parlamentin”. Ndërkohë që opozita po protestonte përpara parlamentit Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës apeloi për protestë paqësore. Ndërsa iu bëri thirrje palëve të përmbahen nga retorika e dhunshme dhe dhuna në rrugë./abcnews.al