OKB: Rrjedhjet në Nord Stream mund të shënojnë lëshimin më të madh të metanit të regjistruar ndonjëherë

schedule08:53 - 1 Tetor, 2022

schedule 08:53 - 1 Tetor, 2022

Rrjedhje në tubacionet Nord Stream mund të shkaktojnë lëshimin më të madh të metanit, sipas Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP).  Metani është një gaz serrë shumë më i fuqishëm, por më jetëshkurtër se dioksidi i karbonit.

“Kjo është vërtet diçka negative, ka shumë të ngjarë ngjarja më e madhe e emetimeve e zbuluar ndonjëherë,” tha Manfredi Caltagirone, kreu i IMEO për UNEP.

Studiuesit në GHGSat, i cili përdor satelitët për të monitoruar emetimet e metanit, vlerësuan se shkalla e rrjedhjes ishte 22,920 kilogramë në orë. Kjo është e barabartë me djegien e rreth 285 kg qymyri çdo orë.

Sasia totale e metanit që rrjedh nga tubacioni mund të jetë më i lartë se nga një rrjedhje që ndodhi në dhjetor nga fushat e naftës dhe gazit në det të hapur në ujërat meksikane të Gjirit të Meksikës, në të cilën u derdhën rreth 100 tonë metrikë metan në orë, tha Caltagirone.

/abcnews.al