OBSH: Pacientët e moshës 15-49-vjeç, dominues në numrin e shtrimeve në spital

schedule10:02 - 17 Shtator, 2020

schedule 10:02 - 17 Shtator, 2020

Mosha mesatare e personave të infektuar me Covid-19 ka pësuar rënie, sipas një eksperte të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Maria Van Kerkhove. Sipas saj, rastet e shtrimit në spital midis moshës 15 deri në 49 vjeç janë duke u rritur dhe se ekziston mundësia  që i njëjti person mund të infektohet njëkohësisht me grip dhe me Covid-19.

 

Media briefing on World Patient Safety Day

Media briefing on World Patient Safety Day

Gepostet von World Health Organization (WHO) am Donnerstag, 17. September 2020

Ndërkohë Mike Ryan tha se sezoni i gripit në hemisferën jugore kishte qenë relativisht i lehtë, megjithëse ai theksoi se situata mund të përkeqësohej.

Ryan tha se po situata ishte stabilizuar disi në Amerikën e Jugut, megjithëse shifrat ishin akoma të larta. Koronavirusi vazhdon të jetë një rrezik  dhe ne nuk i dimë ende efektet e tij të plota, tha ai.

Gati 29.5 milion njerëz në të gjithë botën janë diagnostikuar me COVID-19 dhe 933,542 kanë vdekur, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Gati 20 milion njerëz janë shëruar nga Covid-19. s.ba/abcnews.al