NYT: Mësim nga tërmeti, Shqipëria dhe fqinjët nuk janë të përgatitur për më të keqen

schedule22:44 - 2 Janar, 2020

schedule 22:44 - 2 Janar, 2020

Gazeta më e madhe amerikane New York Times i ka kushtuar një shkrim të gjatë termetit në Shqipëri, duke bërë edhe paralajmërimin e fortë se jo vetëm Shqipëria por gjithë Ballkani nuk është i përgatitur për një termet të madh. “Qeveritë e njëpasnjëshme nuk kanë arritur të adresojnë rreziqet që vijnë nga ndërtesat e vjetra, duke lënë miliona njerëz të rrezikuar”, thuhet në artikull.

Pjesë nga shkrimi i NYT ku përshkruhet situata në Shqipëri

Nga Marc Santora, Kit Gillet dhe Joe Orovic

DURRES, Shqipëri – Ende me dorën e gjakosur, mbuluar me një garzë të pisët, Xhafer Ahmetaj tregon malin e rrënojave ku miqtë e tij kishin ndërruar jetë nga termeti i fuqishëm i 26 nëntorit.

Vetëm një djalë adoleshent u nxorr i gjallë. Tetë anëtarë të tjerë të familjes Lala, përfshirë dy të mitur, u vranë në tërmetin me magnitudë i 6.4. Ahmetaj, 79 vjeç, ish oficer ushtrie tund kokën teksa sheh shkatërrimin…

“Nëse do ta kishit parë këtë vend kur ishte kënetë, një vend ku njerëzit vinin të peshkonin, nuk mund të mendohej se do ndërtoheshin shtëpi këtu”, tregon ai. Megjithatë ato u ndërtuan…

Ndërtimet në Shqipëri, një komb i vogël ballkanik, kanë një histori të kompromentuar, ku ka patur edhe korrupsion.

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri vrau 51 njerëz, qindra përfunduan në spitale dhe mijëra mbeten të pastrehë. Ndërsa tronditja në këtë vend vazhdon, ka një paralajmërim të ashpër: Ekspertët thonë se gjithë rajoni është i pa përgatitur për një tjetër termet të madh.

Nga Bukureshti në Rumani deri në Sofje në Bullgari dhe në mbarë vendet e Ballkanit në Europën Juglindore, qeveritë e njëpasnjëshme nuk kanë arritur të adresojnë rreziqet që paraqesin ndërtesat e vjetra. Ata gjithashtu inkurajuan lulëzimin e ndërtesave në vitet 1990, gjatë kalimit nga komunizmi në kapitalizëm, kohë kur standardet e sigurisë në ndërtim, janë cënuar rëndë.

Rezultati është: Miliona njerëz jetojnë në shtëpi që ka pak gjasa ti mbijetojnë një tërmeti më të madh.

Duke udhëtuar nëpër zonat më të goditura pas tërmetit në Shqipëri, shkalla e vështirësisë për të përballuar këtë situatë është e dukshme. Tërmeti ka dëmtuar shumë pallate dhe banesa të ndërtuara pa cilësi dhe ka ekspozuar dhjetëra mijëra banorë përpara një rreziku potencial në të ardhmen.

Vendi nuk ka inxhinierë dhe ekspertë mjaftueshëm për të vlerësuar të gjitha pronat që janë dëmtuar dhe kostoja e kryerjes së riparimeve ende nuk dihet.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se qeveria po rishikonte buxhetin për të ndihmuar të dëmtuarit nga termeti, por gjithsesi ai kërkoi mbështetje ndërkombëtare për të përballuar situatën.

“Thjesht, është njerëzisht e pamundur ta bësh këtë vetëm,” tha ai. /abcnews.al

SHKRIMI I PLOTE NE ANGLISHT