“Non-paper”, presidenti i Sllovenisë në Kosovë, takim me Vjosa Osmanin

schedule16:23 - 13 Maj, 2021

schedule 16:23 - 13 Maj, 2021

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka pritur ditën e sotme presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor.

Presidenti i Sllovenisë vjen në Kosovë pas publikimit të disa dokumenteve “non-paper” që supozohej se kanë dalë nga shteti slloven, konkretisht zyra e kryeministrit Janez Jansha.

Megjithatë, më herët Pahor kishte deklaruar se mbështet fuqimisht zgjerimin e BE-së në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe se zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor është një çështje gjeopolitike e kategorisë së parë.

/abcnews.al/