Njerëzit më të lumtur në botë jetojnë në këto shtete

schedule18:06 - 4 Dhjetor, 2021

schedule 18:06 - 4 Dhjetor, 2021

Në vendet skandinave jetojnë ende njerëzit më të lumtur në botë. Tre shtetet vijojnë të jenë në raportin Botëror të Lumturisë në vitin 2020.

Finlanda, Islanda dhe Danimarka u emëruan si tre vendet më të lumtura në botë në studimin që bazohet në sondazhet e Gallup si dhe treguesit e zhvillimit.

Pavarësisht fillimit të pandemisë COVID-19, rezultatet e lumturisë nuk ndryshuan shumë në mbarë botën në vitin 2020. Shumica e intervistave për raportin u kryen gjatë valës së parë të pandemisë në pranverën e 2020.

Zvicra u ngrit dy herë nga viti 2019, duke u renditur e katërta. Gjermania madje u ngjit me dhjetë renditje në vendin e shtatë. Zelanda e Re është tani i vetmi vend jo-evropian që hyn në top 10-shen e vendeve më të lumtura, pasi Kanadaja u zhyt në renditjen e 15-të.

SHBA u ngrit nga renditja e 19-të në vendin e 14-të, ndërkohë që ishte në rënie Britania. Vendi ra nga renditja 14 në vendin e 18. Izraeli u bë vendi i dytë më i lartë jashtë Evropës në vendin e 11-të, ndërsa Tajvani shënoi pikën më të lartë në Azi, në vendin e 19-të. Vendi me pikët më të mira nga Afrika ishte Nigeria në renditjen e 59-të.

g.v/abcnews.al