Një vit nga vrasja e Caroline, i ati: Dridhem kur mendoj momentin që do t’i tregoj mbesës çfarë ndodhi

schedule12:30 - 21 Maj, 2022

schedule 12:30 - 21 Maj, 2022

Në Alonissos banorët ende flasin më zë të ulët. Trishtimi është i përhapur kudo dhe e qeshura është e ngrirë. Shkëndija e vetme e gëzimit është Lidia e vogël, e cila ende nuk e di të vërtetën tragjike për vdekjen e nënës së saj.

“Gjysh”, thërret ajo në greqisht duke iu drejtuar David Krauts dhe e përqafon, shkruan Mail Online. Dashuria që kanë për mbesën është e vetmja që i shtyn Davidit dhe gruan e tij Susan të zgjohen në mëngjes e të përballen me realitetin.

Ka kaluar një vit që nga dita kur Babis Anagnostopoulos vrau vajzën e tyre Caroline në Glyka Nera. Dhëndri i tyre Babis Anagnostopoulos u shpall fajtor për vrasje me dashje në gjendje të qetë shpirtërore dhe u dënua me burgim të përjetshëm dhe 11,5 vjet.

“Ai tani është dënuar për shumë vite, megjithëse kjo nuk do ta kthejë vajzën time të bukur”, tha David për gazetën britanike.

Lidia është sot ngushëllimi i vetëm për Davidin, 79 vjeç, të lindur në Liverpool dhe Susan, 58 vjeç, të cilët tani po e rrisin atë në shtëpinë e tyre në Alonissos. Aty ku u rrit Caroline.

“Së shpejti Lydia do të jetë e rritur mjaftueshëm për t’u futur në kopshtin dhe shkollën që ka ndjekur edhe nëna e saj,” u shpreh babai i Caroline. Nuk do ta lidh kurrë me vrasësin Anagnostopoulos. Po ashtu do të sigurohem që të mos e shohë më kurrë vajzën e tij.

Megjithatë, e vërteta nuk mund të fshihet dhe ai po përgatitet për ditën kur do t’i duhet t’i tregojë mbesës se i ati i mori jetën nënës së saj.

“Një ditë, Lidia do të pyesë se ku është nëna e saj. Është një ditë nga e cila kam frikë. Ajo duhet ta dijë. Një ditë do të zbulojë të vërtetën. Kështu që është shumë më mirë ta mësojë nga gjyshërit e saj të dashur…”

Ai e shikon Lydia-n dhe e kthen kohën pas: “Kur e shikoj duke vrapuar nëpër shtëpi, jam kthyer pas në kohë për gati 20 vjet. Kjo ishte koha kur Caroline filloi të kërkonte pavarësinë. Një vajzë e vogël plot jetë, e dinte gjithmonë se çfarë donte, por kishte natyrën më të ëmbël që mund të imagjinohej”.

Ajo shton: “Ngjashmëria fizike është e pabesueshme: një fytyrë e bukur me sytë më të errët që kam parë ndonjëherë, e trashëguar nga nëna e saj, siç i kishte trashëguar Caroline nga nëna e saj. Sa herë që shikoj Lidian duke luajtur, trishtohem sepse shoh nënën e saj në çdo lëvizje dhe gjest që bën.”

Siç tregon gjyshi i Lidias së vogël, Lidia flet vetëm greqisht dhe fle në dhomën ku flinte e ëma Caroline.

“Për fat të keq, ajo refuzon me kokëfortësi të flejë vetëm, kështu që Susan fle në dhomë me të në shtratin e vjetër të Caroline”.

Mail Online përmend edhe nënën e Caroline, Susan që duket se po përballet me depresionin. Ajo nuk flet me askënd përveç Lidias së vogël. Po ashtu, ajo ngrihet çdo mëngjes dhe viziton  varrin e së bijës që ndodhet pranë kishës ku u pagëzua Lidia e vogël. /abcnews.al/