Një këshilltare martese tregon problemin më të madh të grave me burrat e tyre

schedule12:16 - 18 Maj, 2022

schedule 12:16 - 18 Maj, 2022

Një këshilltare martese ka zbuluar ankesën kryesore që merr nga klientët për bashkëshortët e tyre, ndërsa prezanton konceptet e “përgjegjësisë aktive” dhe “passive”. Ajo ka zbuluar ankesën kryesore dhe më të zakonshme që dëgjon për burrat nga gratë e tyre.

Corrin Voeller është një këshilltare martese, folëse dhe terapiste nga Minesota. Në punën e saj ajo fokusohet tek çiftet që po mendojnë të divorcohen.

“Kjo është një nga gjërat kryesore që dëgjoj nga gratë që ankohen për burrat e tyre që presin t’u thuhet se çfarë duhet bërë,” ndau Voeller në një video virale në TikTok.

“Le të flasim për ndryshimin midis përgjegjësisë aktive dhe përgjegjësisë pasive,” tha ai në një postim të botuar në 2021, i cili u rishfaq në aplikacion këtë javë. “Do të ishte një përgjegjësi aktive të shikoni përreth shtëpisë për gjërat që mund të bëni dhe të merrni përgjegjësi për gjërat që duhet të ndodhin në shtëpi,” shpjegoi ajo. Përndryshe, “përgjegjësia pasive është sjellja që ju mund të kontribuoni teorikisht në shtëpi, por gjithmonë prisni që dikush t’ju tregojë se çfarë duhet bërë,” vazhdoi ajop.

Voeller i bën shikuesit e tij të pyesin se cili term do të përshkruante më mirë sjelljen e tyre.

Ajo që gratë duan me të vërtetë është dikush “i cili është aktivisht në krye të shtëpisë dhe fëmijëve dhe nuk pret që gruaja e tyre t’u thotë se çfarë të bëjnë,” tha ajo./abcnews.al

@corrinthecounselor Passive Responsibility vs Active Responsibility #relationships #therapy #ThatCloseMessenger #marriage #IDeserveTuitionContest ♬ original sound – Corrin Voeller