Nis rikonstruksioni i godinave të djemve në “Qytetin Studenti”

schedule15:50 - 17 Janar, 2019

schedule 15:50 - 17 Janar, 2019

Në “Qytetin Studenti” ka nisur puna për të rikonstruktuar godinat e djemve. Kryteri i Bashkisë Erion Veliaj pas inspektimit zhvilloi një bashkëbisedim me një grup studentësh, të cilëve iu tha se të vetmit që humbasin nga bojkoti i mësimit janë vetë ata.

Paralelisht me rikonstruksionin e konvikteve të vajzave në “Qytetin Studenti” ka nisur puna dhe për përmirësimin e kushteve në godinat ku qendrojne djemtëe.

Fillimisht po punohet në mjediset e përbashkëta pasi studentët jetojnë ende në konvikte. Në dhoma ndërhyrja do të kryhet gjatë verës kur të rinjtë të kthehen në shtëpi.

Investimi po kryhet nga qeveria, Bashkia e Tiranës dhe donatorë të huaj, ndërsa punimet u inspektuan nga kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili zhvilloi një bashkëbisedim me një grup studentësh.

 “Jam shumë i lumtur që po shkohet përtej rregullimeve bazë, veshjes me kapotë, që do ulë shpenzimet energjetike, do shtojë kursimet, do mbajë ambientet më të ngrohta dhe më të ventiluara dhe më vjen mirë që kemi arritur në raportin 8 dushe për 30 studentë; pra më pak se 1 për 4, që në fakt është norma e çdo familjeje. Unë besoj se për sa kohë që po ofrohet komoditeti bazë, si në çdo familje modeste shqiptare, them që jemi në përmbushje të këtij misioni. “

Ndërkohë kryebashkiaku Erion Veliaj kishte një thirrje për studentët.

“Bashkia e Tiranës është e gjitha në këmbë, që t’i përgjigjet kësaj sfide të re për konviktet, ama na duhet pak bashkëpunim nga studentët, që shkolla të mbarojë kur duhet të mbarojë dhe më pas ne të hyjmë në çdo dhomë. Shpresoj shumë që studentët të reflektojnë në ato pak fakultete që nuk po zhvillohet mësim, për të vetmen arsye se na lipset që shkolla të mbarojë në korrik. Nëse mbaron shkolla në korrik, punojmë në gusht, shtator edhe nëpër dhoma. Në të kundërt, të vetmit që humbasin nga vonesa dhe shtyrja e mësimit nuk janë partitë politike, që duan t’i përdorin, por vetëm studentët që do rikthehen në të njëjtat dhoma, siç i lanë”.

Ashtu si me kopshtet e çerdhet, Bashkia e Tiranës po zbaton skemën “adopto një konvikt”. Veliaj u bëri thirrje kompanive që kanë mundësi financiare t’i bashkohen nismës për të përmirësuar kushtet e jetesës për studentët.  /abcnews.al